Usługi budowlane
Kontakt
Tel: +48 609 025 125
Mail: biuro@colpotech.pl
Adres
53-505 Wrocław
Dolny Śląsk
Kierownik budowy – Jak go wybrać, za co odpowiada
Plac budowy jest miejscem, w którym zachodzi wiele robót jednocześnie. Ich właściwa koordynacja jest kluczowa, jeżeli projekt budynku ma zostać zrealizowany w odpowiednim czasie. Także plany, które dokładnie opisują powstającą konstrukcję, muszą być wypełnione zgodnie z instrukcjami inżynierów i architektów. Potrzebna jest osoba nadzorująca plac budowy i odpowiadająca za postępujące wciąż prace. Musi być to wysoce wykwalifikowany specjalista. Ekspert będący w stanie sprostać wyzwaniom, które niespodziewanie pojawią się podczas prac. Tą osobą jest kierownik budowy.
Kierownik budowy – Jak go wybrać?
Kierownik budowy to w skrócie specjalista nadzoru budownictwa z odpowiednim doświadczeniem na swoim stanowisku. Kierownicy budowy nie mogą być osobami niekompetentnymi. Specjaliści Ci muszą mieć ustawowo określone wykształcenie i aktualne uprawnienia zawodowe. Kierownicy nie tylko powinni znać się na swoim zawodzie, ale też móc świetnie ocenić postępujące roboty budowlane. Wszelkie problemy albo zagadnienia, które nagle wyłonią się podczas prac, będą rozwiązywane pod ich nadzorem. Wiadomo, im więcej projektów budowlanych zostało zakończonych pod okiem danego kierownika tym lepiej.
Dlatego jednym z głównych czynników wyboru powinno być doświadczenie eksperta. Niekiedy kierownicy budowy zostają nadani przez firmę wykonującą prace budowlane. Część specjalistów jest zdania, że nie jest to sytuacja sprzyjająca interesom inwestorów. Według nich warto współpracować z kimś, kogo wybraliśmy osobiście. Nic nie zastąpi bowiem krytycznego i wymagającego spojrzenia eksperta mogącego zażądać odpowiednich korekt czy rozwiązań.
Za co odpowiada kierownik budowy?
Oczywiście kierownicy budowy nie działają zupełnie sami. Współpracują oni też z projektantami, inwestorami albo inżynierami. Przecież współczesne konstrukcje wymagają bardziej kompleksowych rozwiązań technologicznych. To wymusza współpracę zespołu, z którym komunikuje się kierownik budowy. Do jego kompetencji należy też pilnowanie, aby powstająca budowla była wykonana zgodnie z projektem. Oprócz jego ustawowych i regulaminowych czynności może mieć on zarządzone dodatkowe obowiązki. Obowiązki te mogą zostać zapisane w umowie kontraktowej między kierownikiem a inwestorem. Oczywiście najczęściej wiąże to się z dodatkowym wynagrodzeniem dla eksperta.
Tutaj warto wspomnieć o odpowiedzialności, jaka spoczywa na barkach kierownika budowy. Specjalista ten poświadcza swoją ekspertyzą, że dany budynek gotowy jest do użytkowania. Ewentualne błędy w sztuce budowlanej będą spoczywać w pierwszej kolejności na nim. Poza tym musi on wykonywać bardzo dużo prac typowo biurowych. Wypełnianie codziennych raportów o stanie budowy, zgłaszanie usterek czy poprawek do projektantów jest jego codziennym chlebem. Odpowiedniego kierownika budowy można poszukać, chociażby w internecie poprzez ogłoszenia budowlane. Można też zapytać kogoś znajomego. Kogoś, kto był zadowolony z ekspertyzy danego specjalisty. Przecież chcemy się cieszyć ze współpracy z osobą kompetentną.